Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Postup BIS ohledně úkolů od prezidenta byl v pořádku, konstatovala sněmovní komise

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) konstatovala, že tajná služba postupovala ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise zasedala v sídle BIS a vypořádala se se všemi výhradami prezidentské kanceláře k činnosti BIS.

Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika. Koudelka podle Hradu dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky kontrarozvědky zneužívá ke shromažďování informací pro svou potřebu 

„Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS,” citoval z usnesení komise její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).  Komise se zabývala především tím, co po BIS může prezident dle zákona vyžadovat.

„Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona,“ uvedl Bělobrádek. Připomněl, že BIS prezidentovi nepodléhá, zodpovídá se vládě. Některé informace byly prezidentu podle Bělobrádka sděleny prostřednictvím předsedy vlády.