Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident oslavil 77. narozeniny na zámku v Lánech, od premiéra dostal koňak

Prezident republiky Miloš Zeman oslavil v úterý na zámku v Lánech své 77. narozeniny. Poblahopřát mu kromě rodiny přišli i nejbližší spolupracovníci, od kterých dostal originální dort. Premiér Andrej Babiš se v Lánech zastavil v předvečer narozenin a přivezl Zemanovi láhev koňaku stejně starého, jako je prezident. 

„Dárek je stále stejný. Je to koňak, který má stejné stáří jako pan prezident. Ale pan prezident si ho odložil, protože teď nemůže konzumovat tvrdý alkohol,” uvedl předseda vlády po návštěvě. „Myslím, že se mu daří dobře a těší se na volby,“ popsal Zemanův zdravotní stav po nedávné hospitalizaci.

„Děkuji za všechna krásná přání k narozeninám, moc si jich vážím. V Lánech jsem se dnes setkal s rodinou a nejbližšími spolupracovníky. Narozeninový dort byl skutečně originální. Udělal mi radost,“ uvedl po oslavě Zeman.

Kromě narozenin řešil prezident s premiérem zejména rostoucí cenu emisních povolenek. Premiér po schůzce řekl, že se kvůli rostoucí ceně povolenek obrátí dopisem na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen a předsedu Evropské rady Charlese Michela.

„Měl by být určen koridor pro cenu emisních povolenek a zastropována jejich cena,“ řekl v Lánech Babiš. „Dnes se ty emisní povolenky obchodují za 60 euro. Proč to tak je? Protože jsou předmětem spekulativního kapitálu, který spekuluje na růst a bohužel se mu to daří. Toto má přímý dopad na naše energetické firmy, na naše průmyslové firmy i na cenu elektřiny pro naše občany,“ uvedl premiér.