Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Lánech setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán ve středu absolvoval jednodenní návštěvu České republiky. Orbána pozval do Česka premiér Andrej Babiš (ANO), aby ho maďarský premiér podpořil v závěru volební kampaně ANO před říjnovými volbami. Po setkání na mítinku v Ústí nad Labem navštívil Viktor Orbán prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech.

Premiér Babiš poděkoval v Ústí nad Labem Orbánovi za to, že Maďarsko bylo jediné, které bránilo schengenskou hranici před přílivem migrantů v době, kdy německá kancléřka se slovy „Wir schaffen das“ (zvládneme to) migranty vítala. „Kdyby tam ten plot nebyl, tak nejkratší cesta za sociálními dávkami do Německa jde přes Česko,“ řekl Babiš.

Český premiér také Orbána informoval, že česká vláda tento týden vyslala 50 policistů jako pomoc Maďarsku při hlídání srbsko-maďarské hranice. „Teď je to dostatečné. Když ale dojde k tomu nejhoršímu a skutečně se zvedne velká vlna z Afghánistánu a počet migrantů dosáhne několika set tisíc, tak se sem vrátím a ještě požádám o posilu,“ odvětil Orbán na dotaz, zda to považuje za dostatečnou pomoc.

Večer se pak maďarský premiér na zámku v Lánech setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka oba politici mluvili o energetice a negativních dopadech Green Dealu, na němž se shodla EU. Diskuse se vedla také o dopadech německých voleb na EU.

Celou Orbánovu cestu provázely protesty demonstrujících. Zhruba dvě desítky demonstrantů s vlajkami Evropské unie ho vítaly už ráno před Kramářovou vilou v Praze. Jeho kritici protestovali také v Ústí nad Labem, jak před restaurací Větruše, kam Babiš s Orbánem zamířili na oběd, tak před divadlem, kde pak probíhala tisková konference českého a maďarského premiéra.