Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Filipínský prezident Duterte nečekaně oznámil odchod z úřadu, zemi může vést jeho dcera

Filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes překvapivě oznámil, že nebude příští rok kandidovat v prezidentských volbách a po skončení mandátu odejde z politiky. Vzhledem k tomu, na nejvyšší úřad v zemi kandidovat už nesmí, chtěl se ucházet o úřad viceprezidenta. Exotickou zemi by mohla vést jeho dcera. Duterte se po světě proslavil především svou extrémně tvrdou protidrogovou politikou.

Předseda populistické strany PDP-Laban Duterte stojí v čele Filipín od roku 2016 a podle tamní ústavy smí úřad vykonávat jen jedno šestileté období. Jeho kritici už dříve uvedli, že u nejvyššího soudu napadnou jeho případnou kandidaturu na viceprezidenta.

Končící prezident je nyní vyšetřován Mezinárodním trestním tribunálem kvůli porušování lidských práv během “války proti drogám”, při níž zemřelo asi 6 000 osob. Lidskoprávní organizace odhadují, že skutečný počet obětí činí řádově desítky tisíc.

Prezidentské volby na Filipínách se konají příští rok v květnu a mezi zatím neoficiálními kandidáty je i Duterteho dcera, třiačtyřicetiletá Sara Duterteová-Carpiová, nyní starostka města Davao. Poslední průzkumy ji považují za jednu z favoritek. Občané Filipín podporují také dvaačtyřicetiletého boxera jménem Manny Pacquiao, který oznámil kandidaturu před dvěma týdny a který je od roku 2016 senátorem.