Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman po roční pauze udělí 28. října státní vyznamenání

Na Pražském hradě by se 28. října mělo po roční pauze opět uskutečnit slavnostní udílení státních vyznamenání. Loni se vyznamenání kvůli pandemii nepředávala, prezident Miloš Zeman proto řády a medaile vybraným osobnostem dá až letos. Avizoval také, že ceremonii tentokrát absolvuje na vozíku kvůli zdravotním problémům, které mu nedovolí dlouhé stání.

Počet vyznamenaných bude podle kancléře Vratislava Mynáře podobný jako v posledních letech, to znamená kolem čtyřicítky osobností. Vladislavský sál ale bude letos zaplněný více než obvykle. Kvůli pandemii nebylo možné loni ceremoniál uspořádat, Pražský hrad proto pouze zveřejnil seznam oceněných, kteří vyznamenání dostanou až letos. 

Oproti loni zveřejněnému seznamu ale bude chybět mezi pozvanými předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zeman mu chtěl původně udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka, své rozhodnutí ale odvolal kvůli tomu, že Ústavní soud zrušil část volebního zákona. 

Seznam letošních osobností navržených na státní vyznamenání Pražský hrad pochopitelně tají, nicméně prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček některá jména už zveřejnil. Medaili Za hrdinství udělí Zeman štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, většinový vlastník skupiny PPF Petr Kellner za pomoc České republiky v době pandemie a šíření dobrého jména Česka po světě.

Prezident také zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho “zcela určitě” udělí. Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.