Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zažaluje exministryni Stehlíkovou za spekulace o jeho zdravotním stavu

Kancelář prezidenta republiky (KPR) hodlá podat žalobu na bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou kvůli spekulacím o zdravotním stavu Miloše Zemana. Ta na svém blogu zveřejnila prohlášení, ve kterém uvádí, že Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Hrad spekulace o zdraví prezidenta označil za lži a dezinformace.

„Podle anamnézy (z osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů) lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy,“ napsala Stehlíková. „Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria,“ dodává.

Hrad obvinil Stehlíkovou z toho, že se ke zdraví prezidenta vyjádřila bez znalosti skutečného zdravotního stavu Zemana a bez přístupu k jeho zdravotní dokumentace a že zneužila svou lékařskou autoritu k politickým cílům. „Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ uvedla KPR. Cílem podle Hradu je apelovat na dodržování základů etiky a lidské slušnosti.

Jak Ovčáček podotkl, Stehlíková má atestaci z psychiatrie a svůj názor formulovala na základě informací z médií a drbů. „Vystupování paní Stehlíkové je typickou ukázkou zneužívání lékařské autority k politickým cílům,“ napsal.

Prezidentovi spolupracovníci pochybnosti o jeho zdraví opakovaně vyvracejí, nicméně pravdou je, že Zeman se na veřejnosti naposledy ukázal zhruba před dvěma týdny při odchodu z nemocnice. „Kancelář prezidenta republiky upozorňuje, že informace objevující se v současné době o zdravotním stavu prezidenta republiky se nezakládají na pravdě. Jedná se o úmyslné dezinformace nebo přímo cílené lži,” uvedl Pražský hrad v oficiálním prohlášení.