Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident z nemocnice jmenoval předsedu Krajského soudu v Brně

Prezident Miloš Zeman dnes na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO) jmenoval soudce Milana Čečotku předsedou Krajského soudu v Brně. Návrh na jmenování v pondělí schválila vláda, která se ztotožnila se závěry výběrové komise. Čečotka doposud zastával funkci místopředsedy soudu. 

Devětapadesátiletý Čečotka získal od výběrové komise nejvíce bodů – 43 z 50 možných. „Jeho záměry spojené s výkonem funkce předsedy Krajského soudu v Brně jsou konkrétní a reálné. Umí dobře pojmenovat kritické momenty a hledat cesty k jejich řešení. Je soudním funkcionářem, který je dobře obeznámen se situací na krajském soudě, má dobrý přehled o agendách, jednotlivých senátech a soudcích, a to i na jednotlivých okresních soudech v jeho působnosti. Má kultivovaný projev, vystupuje klidně a přesvědčivě,“ uvedla ministryně Benešová v předkládací zprávě k návrhu.

I přes hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) je tak prezident dle tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka plně kompetentní vykonávat ústavní pravomoci. Mluvčí dodal, že ho v nemocnici pravidelně navštěvují jak rodinní příslušníci, tak nejbližší spolupracovníci.

„Pan prezident je průběžně informován o aktuálním dění,“ uvedl Ovčáček a zopakoval, že každý den mu je podle jeho přání dodáván monitor denního tisku. Mluvčí ovšem neupřesnil, jak dlouho může hospitalizace hlavy státu trvat. „Nechci vyvolávat žádná očekávání, protože znám české mediální prostředí. Řeknu-li týden, a bude to osm dní, tak vypukne velký skandál,“ vysvětlil. 

Ovčáček zmínil i množství přání a podporujících zpráv, které mu pro prezidenta chodí. „Jsem mimořádně překvapen tím obrovským přívalem nádherných zpráv. Také jsem dnes byl na Bílé hoře, abych se pomodlil za všechny, kteří se modlí za pana prezidenta a abych poprosil o požehnání pro ty, kteří zlořečí panu prezidentovi,“ dodal mluvčí.