Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman měl v nemocnici meruňkové buchty a klobásu s kaší. Politickou situaci sleduje

Prezident Miloš Zeman zůstává hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. V úterý jej navštívila manželka Ivana s dcerou Kateřinou a jeho kancléř Vratislav Mynář. Tiskový mluvčí informoval, že v průběhu týdne Hrad zveřejní další postup při sestavování vlády. 

Pobyt v nemocnici podle mluvčího nebrání Zemanovi ve výkonu prezidentských pravomocí. „Chci zdůraznit, že pan prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi,“ poznamenal Ovčáček.  Zemanovi je podle jeho přání každý den dodáván monitor denního tisku. 

Prezident také v nemocnici vyslovil souhlas, aby kancléř Vratislav Mynář předal jmenovací dekret novému předsedovi Krajského soudu v Brně Milanu Čečotkovi a aby mu vyřídil pozdrav. Podle Ovčáčka se tak stalo v úterý ve 14:00 na Pražském hradě.

Ovčáček veřejnost informoval také o prezidentově stravě. „K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,“ uvedl mluvčí. Diagnóza a přesný důvod hospitalizace hlavy státu však zůstává tajná.

„Plně respektuji přání pana prezidenta (o nezveřejnění diagnózy – pozn.) a nevidím na tom nic závadného. Mně to trochu připadá jako honba za senzací. Informujeme o tom, jaký je současný stav pana prezidenta, i jakým způsobem probíhá léčba. To je myslím si velmi dostačující,“ řekl mluvčí Ovčáček v rozhovoru pro Rádio Proglas.

Podle Ovčáčka by veřejnosti nestačilo, kdyby byl předložen odborný popis schopnosti prezidenta vykonávat svou funkci. „Ti, kteří to kritizují po ničem takovém netouží. To jsou lidé, kteří nechtějí slyšet, že je panu prezidentovi lépe. Oni by byli nejradši, kdyby prezident neměl své pravomoci,“ domnívá se.