Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První dáma Ivana Zemanová požádala média i veřejnost o trpělivost a toleranci

Pražský hrad na dnešní odpoledne svolal tiskovou konferenci ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky. Na krátkém briefingu před Španělským sálem vystoupila první dáma Ivana Zemanová v doprovodu dcery Kateřiny. Manželka prezidenta oznámila, že prezident je nemocný a podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. 

„Ze všeho nejvíc si přeji, aby se můj manželka uzdravil,“ řekla Zemanová a požádala média i veřejnost o toleranci a trpělivost, aby mohl prezident nabrat sílu. Spekulace o prognózách vývoje zdravotního stavu hlavy státu označila za neetické.

Prezident byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v neděli. Podle vyjádření ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala byly důvodem komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. V pondělí pak mluvčí nemocnice oznámila, že Zemanův stav je stabilizovaný.

Podle prezidentova mluvčího jej hospitalizace neomezuje ve výkonu ústavních pravomocí. Hradní kancléř Mynář dnes potvrdil předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), že Miloš Zeman svolá novou Sněmovnu na 8. listopadu. Co se týká předávání státních vyznamenání 28. října, přípravy podle Hradu zatím probíhají standardně. Proměnným faktorem je Zemanův zdravotní stav a epidemická situace kolem koronaviru. I ta by mohla vést k tomu, že bude nakonec ceremoniál, stejně jako loni, zrušen.