Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Benešová navrhla Zemanovi na předsedu Nejvyššího správního soudu Dienstbiera

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla prezidentu Miloši Zemanovi jako kandidáta na předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) současného soudce NSS Filipa Dientsbiera. Na dnešním sněmu delegátů Soudcovské unie Benešová uvedla, že prezident s jejím návrhem souhlasí.

Současnému předsedovi NSS Michalu Mazancovi vyprší mandát na konci tohoto roku z důvodu dosažení věkové hranice 70 let pro výkon funkce soudce. Soudce Mazanec mimochodem na dnešním sněmu poukazoval na přetíženost správního soudnictví. Stav je podle něj neúnosný, zmínil například to, že NSS přezkoumává mimořádná opatření proti šíření koronaviru nebo stížnosti na volby.

Kandidát na předsedu NSS Filip Dienstbier je bývalý proděkan Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a také obor Zahradní a krajinářská tvorba na Mendelově univerzitě v Brně. Titul Ph.D. získal v roce 2006 v oboru práva životního prostředí na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Je členem Legislativní rady vlády a rozkladové, výkladové a legislativní komise Ministerstva životního prostředí.

Předsedu NSS jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Ze zákona má ale omezený výběr, nové funkcionáře musí zvolit z řad soudců tohoto soudu. Funkční období šéfa NSS trvá deset let.