Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mimořádná schůze Senátu kvůli předání pravomocí prezidenta by mohla být 9. listopadu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že senátní organizační výbor projedná 9. listopad jako možný termín mimořádné schůze kvůli převodu pravomocí prezidenta. Šéf horní komory zopakoval, že před případným hlasováním požádá o aktuální zprávu o stavu prezidenta Ústřední vojenskou nemocnici, kde je Zeman hospitalizován. 

V pátek přitom nemocnice informovala o mírném zlepšení prezidentova zdravotního stavu. Vystrčil proto připustil, že nutně nemusí dojít k aktivaci článku 66 Ústavy a ke zbavení prezidenta pravomocí. „Pokud bude informování pokračovat, třeba to může být tak, že budeme 7. nebo 8. listopadu vědět, jak to je, a řekneme: Ze zprávy ÚVN vyplývá, že není potřeba, abychom se na schůzi zabývali článkem 66,“ přiznal v OVM Vystrčil.

Podobně zmírnil postoj horní komory také předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN). „Pokud bude prezident schopen vykonávat aspoň jednu ze svých pravomocí, není důvod to (bod o přesunu pravomocí) zařazovat na pořad jednání,“ uvedl v pořadu Partie na CNN Prima News. Komise se kvůli postupu a doporučením organizačního výboru sejde 2. listopadu.

Do senátní rozpravy může podle Vystrčila zasáhnout i analýza toho, zda by případné rozhodnutí Senátu a Poslanecké sněmovny o přesunutí pravomocí mělo bezodkladný účinek, nebo by mohl soud pozastavit účinek rozhodnutí před svým posouzením.  „Tak daleko nejsme, je to další věc, která by hrála roli při rozhodování,“ uvedl Vystrčil s tím, že doufá, že prezident bude schopen vykonávat svou funkci a přijmout demisi vlády.