Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání odložím na 1. ledna, rozhodl Zeman. Medaile chce předat osobně

Prezident Miloš Zeman rozhodl o odložení ceremoniálu k předávání státních vyznamenání. Místo obvyklého 28. října se slavnostní večer uskuteční 1. ledna v prostorách Vladislavského sálu na Pražském hradě. Prezident z nemocnice vzkázal, že vyznamenání chce předávat osobně a na ceremoniál se těší.

„Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně,“ uvedla v tiskové zprávě prezidentská kancelář. Zeman v minulosti avizoval, že plánuje předávání řádů absolvovat na vozíku. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček doplnil, že na státní svátek 28. října Hrad zveřejní seznam letošních vyznamenaných. Při novoročním ceremoniálu pak vyznamenání obdrží i lidé ocenění loni. Před rokem se ceremoniál neuskutečnil kvůli epidemii koronaviru, Hrad mohl pouze zveřejnit seznam vyznamenaných.

Některá jména oceněných jsou ale již známa. Mluvčí Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Pražský hrad i přes odložení ceremoniálu plánuje státní svátek Den vzniku samostatného československého státu oslavit. „Pražský hrad v pravé poledne nabídne slavnostní rozšířené střídání Hradní stráže, večer bude Hrad slavnostně nasvícen v barvách české trikolory,“ informoval veřejnost hradní protokolář Vladimír Kruliš.