Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman omilostnil vážně nemocného podnikatele kvůli krácení daní, muž ale podniká dál

Prezident Miloš Zeman v den své hospitalizace omilostnil olomouckého podnikatele Pavla Podroužka, který má údajně být už tři roky vážně nemocný a selhávají mu orgány. Prezident zastavil jeho trestní stíhání za krácení daně se škodou téměř 10 milionů korun, odpustil mu také řízení v opilosti. Muž ale nadále podniká, mimo jiné i v Karibiku. Premiér Andrej Babiš, který rozhodnutí o udělení milosti spolupodepsal, prý nechá případ prověřit. 

Zeman omilostnil Podroužka 14. září, tedy v den, kdy dopoledne přijel do Ústřední vojenské nemocnice a zůstal tam osm nocí. Prezidentské kanceláři žádost o milost postoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). 

Deset dní po udělení abolice nechal Podroužek zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku EPI Private Bank, jejíž mateřská společnost sídlí v Dominikánské republice. Za ni podnikatel jedná, v roce 2019 zemi dokonce pracovně navštívil. V té době už přitom měl být ale vážně nemocný. Omilostněný muž působí v dalších pěti společnostech v Praze, Brně a Olomouci.

Pražský hrad důvod udělení milosti nevysvětlil.  „K věci samé sdělujeme, že panu prezidentovi byla k žádosti o milost vypracována podrobná informace, jejíž příslušná část vycházela i ze zdravotních zpráv, podle nichž žadatel je osobou trpící závažným a nevyléčitelným onemocněním s nepříznivou prognózou,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Rozhodnutí prezidenta republiky milost udělit, nebo neudělit je zcela závislé na jeho úvaze a lze předpokládat, že vzal v potaz řadu hledisek, o kterých byl informován, a přihlédl především i k lékaři dokládanému zdravotnímu stavu žadatele,“ podotkl mluvčí. 

Premiér Andrej Babiš prý při kontrasignaci nevěděl, že Podroužek přes údajný špatný zdravotní stav dál pracuje a řídí firmy. „Nezkoumal jsem to. Úředníci mi to dávají k podpisu, tyto věci nemám čas zkoumat,“ řekl s tím, že situaci chce dál prověřit.