Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Biden se zúčastnil mše v Římě a setkal se s papežem Františkem

Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill se o víkendu zúčastnili katolické bohoslužby v kostele sv. Patrika v Římě. Předtím se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. Soukromá audience trvala nezvykle dlouhých 90 minut a podle Vatikánu se věnovala především politickým tématům, jako je ochrana klimatu, boj proti covidu, migrace, lidská práva a mír. Biden se v Římě účastnil summitu dvaceti nejvyspělejších ekonomik světa G20.

Bílý dům v tiskovém prohlášení uvedl, že Biden vyzdvihl nasazení papeže Františka v otázce klimatických změn, pandemie covidu-19, rovnější distribuce vakcín či spravedlivějšího ekonomického rozvoje po pandemii. Poděkoval mu za úsilí ve prospěch chudých a těch, kteří trpí hladem, konflikty či útlakem.

Biden také papežovi předal Command coin, tedy tzv. velitelskou minci, kterou americký prezident předává vojákům a představitelům veřejného života jako projev respektu a ocenění. „Vy jste nejvýznamnější bojovník za mír, jakého jsem v životě potkal. Proto bych Vám nyní, pokud dovolíte, tuto minci rád předal,“ prohlásil Biden. Papež naopak označil Bidena za „dobrého katolíka“. 

Darování Velitelské mince je dle americké tradice vzácným a osobním gestem a spojuje dárce a obdarovaného zvláštním poutem. To zakládá i jeden praktický obyčej, který nezapomněl papeži Františkovi připomenout ani prezident Biden. „Říkám to jako žert, ale bývá zvykem, že pokud se příště potkáme a Vy nebudete mít tuto minci u sebe, pak kupujete nám oběma drink,“ řekl s úsměvem Biden.