Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu Vystrčil chce počkat, zda bude Zeman schopen převzít demisi vlády

V souvislosti se zlepšením zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) podotkl, považuje za logické počkat, zda bude prezident Miloš Zeman schopen převzít demisi vlády. Pokud ne, bylo by podle něj nutné se opět nemocnice zeptat na zdravotní stav. Záhy po Zemanově hospitalizaci chtěl Vystrčil aktivovat článek 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí.

Prezident byl dnes přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení Ústřední vojenské nemocnice. Podle Vystrčila je to dobrá zpráva, nedá se z ní ale jednoznačně usoudit, zda se zlepšil Zemanův zdravotní stav.

„Organizační výbor Senátu bude zasedat v úterý 9. listopadu, tam se rozhodneme, jak dál postupovat. Ideální by bylo, kdyby do této doby třeba z ÚVN přišla zpráva, že pan prezident je schopen plnit své pracovní povinnosti, nebo pokud by třeba i vystoupil,“ řekl Vystrčil. Pokud by se ukázalo, že prezident není schopen plnit své pracovní povinnosti, další postup by řešil s předsedou Sněmovny. Kandidátkou na tuto pozici je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Mně připadá nejlogičtější, je, že bychom počkali na to, zda pan prezident je schopen převzít demisi vlády. Pokud by se tak stalo, opět to je jakási jasná informace o tom, jestli je, nebo není schopen plnit pracovní povinnosti. Pokud by se tak nestalo, zřejmě by nezbylo nic jiného než se zeptat na aktuální zdravotní stav,“ prohlásil předseda Senátu.

Vystrčil ještě doplnil, že pokud by Zeman byl v kondici a mohl vykonávat svůj úřad, bylo by to nejlepší východisko ze současné situace. „Protože pak bude vše probíhat standardně, a to je pro všechny nejjednodušší. Zároveň bychom to všichni brali jako průběh, který vítáme nejvíce, neboť nemusíme nic měnit, vymýšlet a hlasovat,“ řekl.