Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Nevypadalo to se mnou dobře. Teď se cítím normálně a už měsíc nekouřím

Prezident Miloš Zeman po delší odmlce poskytl z nemocničního lůžka telefonický rozhovor rádiu Frekvence 1. Podle svých slov se cítí normálně a pochlubil se, že už měsíc nekouří. Kromě svého zdravotního stavu hovořil také o volbách, ve kterých ho prý překvapil neúspěch Pirátů. Zeman také potvrdil, že nemá problém se jmenováním předsedy ODS Petra Fialy premiérem.

„Cítím se naprosto normálně. A protože nejsem přetížený, tak lépe než obvykle. Už měsíc nekouřím. Neříkám, že to vydržím, ale měsíc už je docela dlouhá doba,“ řekl prezident v rozhovoru. „Když mě do nemocnice přivezli, tak to nevypadalo dobře z jednoho prostého důvodu. Můj skutečný stav je založen na tom, že mi nechutná jíst a špatně trávím. Kroky v nemocnici vedly k tomu, že už jsem zcela normální,“ popsal Zeman.

K výsledkům voleb poznamenal, že neúspěch Pirátů byl extrémnější, než čekal. „Ale právě na tomto neúspěchu se můžete přesvědčit, jak prolhaná jsou česká média, ale i průzkumy veřejného mínění. V obou z nich byli Piráti favorizováni, a to natolik, že byl Ivan Bartoš popisován jako budoucí ministerský předseda,“ řekl prezident.

Premiérem se tak nejspíš stane předseda ODS Petr Fiala. „Andrej Babiš, se kterým jsem mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Nikdo s ním nechce jednat,” řekl Zeman na Frekvenci 1. „V tomto okamžiku je to téma jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Vláda musí podat demisi po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Myslím, že to nebude žádný problém,“ vysvětlil Zeman s tím, že novou vládu pravděpodobně jmenuje v Lánech namísto Pražského hradu.

Prezident také potvrdil, že jeho podpis pod svoláním nové Sněmovny na 8. listopadu je pravý. „Samozřejmě že ten podpis je pravý, což můžu osobně potvrdit,“ uvedl. Zeman dodal, že si váží kancléře Vratislava Mynáře za dokumentaci momentu, kdy listinu v nemocnici podepisuje.

Senátu, který mu chtěl během hospitalizace odejmout pravomoci vzkázal, že svoje povinnosti bude plnit ještě rok a půl. Poté prý jako „šťastný penzista” odejde do důchodu, přičemž doufá, že v té době již bude hotov bungalov, který si nechává stavět v Lánech. Ke spekulacím ohledně svého zdravotního stavu Zeman poznamenal, že  „lidská nenávist je téměř nekonečná, alespoň u některých osob”.