Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu ODS Petra Fialu sestavením nové vlády

Prezident republiky Miloš Zeman dnes oficiálně pověřil předsedu koalice SPOLU a šéfa ODS Petra Fialu sestavením nové vlády. Splnil tak podmínku Senátu, že pokud bude schopný jmenovat novou vládu, schůze horní komory k aktivaci článku 66 Ústavy se nebude svolávat. Lídři koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN již včera podepsali koaliční smlouvu. Osmnáctičlenná vláda v čele s Petrem Fialou se bude opírat o 108 poslanců. 

„Vážený pane předsedo, na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Vás pověřuji, abyste vedl se zástupci politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně jednání, jejichž cílem je ustavení nové vlády,“ citoval prezidenta Pražský hrad na webových stránkách. „Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích Vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu,“ dodal Zeman s tím, že by se rád osobně setkal s většinou budoucích ministrů, ne-li se všemi. 

Koaliční vláda SPOLU a PirStan slibuje prosazení důchodové reformy, růst výdajů na kulturu nebo pravidelnou valorizaci plateb do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce, tedy například děti, penzisty a nezaměstnané. V koaliční smlouvě se představitelé pěti koaličních partnerů také zavázali udržet učitelské platy nejméně na 130 procentech průměrné mzdy.

Fialův kabinet chce mimo jiné zrušit elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou kritizuje od jejího vzniku v prosinci 2016. Naopak portál finanční správy Moje daně by nová vláda chtěla přeměnit na jednotné inkasní místo pro výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění a usnadnit tak občanům platby státu. 

Vznikající vláda ve svém prohlášení také zdůrazňuje ukotvení České republiky v EU a Severoatlantické alianci a zvýšení obranných výdajů, které by měly v roce 2025 dosáhnout dvou procent HDP a splnit tak závazek vůči NATO.