Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš napsal Zemanovi: Není vhodné, aby psychiatr Cimický dostal státní vyznamenání

Psychiatr Jan Cimický by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměl dostat státní vyznamenání, které mu prezident Miloš Zeman letos udělil za zásluhy o stát v kultuře. Babiš se na prezidenta obrátil dopisem poté, co policie začala prošetřovat svědectví několika žen o sexuálním napadení ze strany známého psychiatra.

Nepříjemné zážitky s Cimickým popsalo v médiích už několik žen, první z nich byla zpěvačka Jana Fabiánová. „”Prohlašuji na svou čest: Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Protestuji tímto veřejně proti ocenění Jana Cimického prezidentem České republiky. Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi,“ uvedla mimo jiné Fabiánová.

Následně Cimického z obtěžování či přímo napadení obvinily i další ženy. Napadení Cimickým v ordinaci popsala také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková. 

Premiér Babiš v dopise prezidentovi píše, že ctí presumpci neviny a není schopen posoudit pravdivost výpovědí. S ohledem na závažnost podezření ale považuje za vhodné, aby bylo od udělení vyznamenání upuštěno. Prezident z nemocnice vzkázal, že ve věci udělení vyznamenání se jeho postoj ani ve světle vyšetřování policie nemění.

Cimický k aféře uvedl, že „jakékoli nařčení jednoznačně odmítá“. „Podobnému obvinění je těžké se bránit, nejsem si však vědom žádného profesního ani osobního selhání. Není to pravda. Vzniklou situaci považuji za politováníhodnou snahu o zviditelnění se ve chvíli, kdy se prezident republiky rozhodl ocenit mou celoživotní práci,“ uvedl psychiatr.