Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář vypovídal na policii. Neposkytnutí pomoci Zemanovi označil za hloupost

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář dnes přišel policistům z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podat vysvětlení k okolnostem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Podezření na neposkytnutí pomoci označil kancléř za hloupost, zkritizoval neprofesionální práci novinářů a také komunální politiky, kteří trestní oznámení podali.

Na policii dorazil Mynář v doprovodu advokáta Marka Nespaly, který zastupuje Hrad v právních sporech. „Jsem velmi rád, že to bude tento elitní útvar, kterému poskytnu maximální součinnost. Na druhou stranu si myslím, že je škoda, že tenhleten elitní útvar musíme díky neprofesionalitě některých z vás vytěžovat takovými věcmi,“ řekl kancléř čekajícím zástupcům médií.

Trestní oznámení směřovalo na skutečnost, že Mynář od 13. října z lékařské zprávy věděl o prezidentově neschopnosti vykonávat jakékoli pracovní povinnosti. Přesto 14. října zorganizoval návštěvu končícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, při níž prezident podepsal rozhodnutí o svolání Sněmovny. Pravost podpisu pak byla některými médii zpochybňována. 

Spekulace o neposkytnutí pomoci prezidentovi Mynář kategoricky odmítl. „To je normální hloupost, promiňte mi ten výraz. Všichni nejbližší spolupracovníci kolem pana prezidenta včetně pana profesora Zavorala i jeho rodiny se pravidelně snažili přemlouvat pana prezidenta, aby souhlasil s hospitalizací. Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách,“ zdůraznil Mynář. „Do té doby jsme dělali všichni všechno pro to, aby se to podařilo,“ dodal.