Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš navštívil Zemana v nemocnici: Jsem překvapený, jak je na tom prezident dobře

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) navštívil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) prezidenta Miloše Zemana. Ujistil jej, že hnutí ANO je připraveno jít do opozice a on sám chce, aby k předání moci došlo co nejdříve. Premiér po návštěvě uvedl, že je překvapen, jak se Zemanův zdravotní stav zlepšil a v jak dobré kondici je.

Premiér s prezidentem během půlhodinové návštěvy mluvil o říjnových sněmovních volbách. Zeman podle něj další postup projedná ve středu s Fialou. Babiš odmítl, že by ho mohl prezident pověřit sestavením vlády, jak mu původně slíbil. Končící premiér by to považoval za neseriózní, protože je ve Sněmovně jasná většina koalic Spolu a PirSTAN. Předpokládá, že Zeman novým premiérem jmenuje Fialu. 

Babiš ujistil prezidenta, že nebude nové vládě házet klacky pod nohy. Jedním z důvodů podle něj je rostoucí počet případů covidu. Zároveň nepředpokládá, že by po přechodu do opozice kritizoval nové vedení ministerstva zdravotnictví, řada zaměstnanců tam totiž pracuje už teď, kdy je ministrem Adam Vojtěch (za ANO). „Řekli jsme, že když budeme v opozici, budeme vládu v opatřeních podporovat, budeme podporovat i to, aby se lidé očkovali,“ předeslal.   

Zeman podle Babiše „normálně úřaduje“ a oproti 10. říjnu, kdy se viděli naposledy, nastala „neuvěřitelná změna“.  „Mám z toho velikou radost,“ poznamenal premiér. Výrazné zlepšení prezidentova zdravotního stavu potvrdil i člen Zemanova lékařského konzilia Tomáš Zima. „Stav pana prezidenta je příznivý, zlepšuje se, a to je dobrá zpráva,“ uvedl.