Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Koalice Zemanovi s výběrem ministrů neustoupí. Fiala za všemi jmény stojí

Prezident Miloš Zeman ve středu po návštěvě budoucího premiéra Petra Fialy (ODS) uvedl, že v rámci navrhovaného seznamu nové vlády bude vetovat návrh na jednoho ministra. U několika kandidátů na ministry má prezident podezření, že resortu nerozumí, jejich vetování ale neplánuje. Fiala dnes zopakoval, že nominaci měnit neplánuje.

Zeman má podle všeho problém s nominací Jana Lipavského (Piráti) na ministra zahraničí, a to kvůli dlouhodobým vzájemným neshodám v pohledu na zahraniční politiku České republiky. Zeman ve středu uvedl, že aby nemusel vetovat celou vládu, Fialovi navrhne, aby dotčený úřad sám řídil nebo řízením pověřil jiného člena vlády. „Budu se Petrovi Fialovi snažit vyjít vstříc. Známe se dlouhá léta. Tykáme si,“ sdělil.

„Panu prezidentovi jsem představil návrh ministrů, který vychází z koaliční dohody. Tento návrh považuji za kvalitní a neuvažuji o tom, že bych ho nějak měnil. Pan prezident se chce sejít se všemi kandidáty na ministry, než bude jmenovat celou vládu,“ konstatoval Fiala. Za nominacemi stojí i ostatní koaliční lídři a nevidí důvod, aby Fiala Zemanovi ustupoval.

„Veto může uplatnit na zákon, ne na personální návrh člena vlády od premiéra. Zákony platí pro všechny! Tedy nevidím prostor a důvod měnit personální nominaci, za svými návrhy budeme stát,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Věřím, že až se pan prezident Zeman setká se všemi kandidáty, přesvědčíme ho, že je potřeba jmenovat vládu jako celek,“ doplnil předseda Starostů Vít Rakušan. „Petr Fiala řekl, že si za vládou stojí jak za celkem, tak i za jednotlivými kandidáty. Stejně tak i já si stojím za našimi nominacemi,“ dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš.