Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Bulharský prezident Rumen Radev v nedělních volbách obhájil funkci

Bulharský prezident Rumen Radev v nedělním druhém kole voleb získal 67 procent odevzdaných hlasů a přesvědčivě tak obhájil svou funkci. Jeho protivník Atanas Gerdžikov oslovil jen 32 procent voličů. Volební účast byla ovšem rekordně nízká. K volbám přišlo jen 34,1 procenta oprávněných volič, což je nejméně od přechodu země k demokracii v roce 1989. V prvním kole prezidentských voleb se o post hlavy státu ucházelo celkem 23 kandidátů. 

„Skončil bezprecedentní politický měsíc se dvěma typy voleb, které jasně ukázaly touhu lidí po změně, touhu rozejít se s korupcí, krádežemi a s nezákonností a touhu odstranit mafii od moci,“ řekl novinářům po hlasování Radev. Vyzval k vytvoření vlády, k zahájení reformy soudnictví, boji s pandemií covidu-19 a k přijetí opatření na ochranu zranitelných osob před vysokými náklady na energie.

Bulhaři letos ve volbách po deseti letech odstavili vládu premiéra Bojka Borisova, se kterým měl Radev po celé své první funkční období spory. Týkaly se zejména uplácení ve vysoké politice, oba politici se rozcházeli i v pohledu na řešení pandemie koronaviru.

Konflikt eskaloval v roce 2020, kdy Borisov prezidenta nařkl ze špionáže. Na internetu se objevily fotografie, na kterých má být spící premiér ve své ložnici, přičemž na nočním stolku leží pistole a z otevřeného šuplíku jsou zřetelně vidět svazky 500eurových bankovek a cihličky zlata. Prezident Radev přiznal, že vlastní dron, pořízení snímku ale jednoznačně odmítl.

Osmapadesátiletý Rumen Radev je bývalý velitel bulharského letectva a zkušený pilot. Jako pátý demokraticky zvolený prezident Bulharska se funkce poprvé ujal v roce 2016, kdy vystřídal Rosena Plevnelieva. Pětiletý mandát mu skončí v roce 2027.