Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zaslal kondolenci makedonskému prezidentovi, při nehodě na dálnici zemřelo 45 lidí

Prezident republiky Miloš Zeman dnes zaslal kondolenční dopis Stevu Pendarovskému, prezidentovi Republiky Severní Makedonie, aby vyjádřil soustrast rodinám obětí tragické dopravní nehody, ke které došlo v brzkých ranních hodinách na dálnici na jihozápadě Bulharska. Při havárii a následném požáru autobusu přišlo o život nejméně 45 lidí, včetně 12 dětí.

„Vážený pane prezidente, s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě autobusu na jihozápadě Bulharska, která si vyžádala více než čtyři desítky lidských životů a několik zraněných. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ napsal severomakedonskému prezidentovi Zeman.

Předseda severomakedonské vlády Zoran Zaev uvedl, že všichni cestující byli ze Severní Makedonie, jeden z nich měl ale belgické občanství a další občanství srbské. Autobus se vracel do severomakedonské metropole Skopje z víkendového zájezdu do Istanbulu vzdáleného asi 800 kilometrů. Nehoda se stala asi 30 kilometrů západně od Sofie.

Příčiny nehody bulharské úřady vyšetřují. Nejpravděpodobnější je podle nich buď lidská chyba nebo technická závada. Podle dopravní expertky je daný dálniční úsek problematický a celé léto se tam opravovaly díry ve vozovce. Jedná se o nejtragičtější nehodou autobusu v Evropě za více než deset let.