Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš: Pokud lidé nasbírají dost podpisů, zvážím kandidaturu na prezidenta

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) připustil svou kandidaturu na prezidenta republiky. V odpovědi na dotaz na svém facebooku ji ale podmínil sesbíráním dostatečného množství podpisů občanů a zdůraznil, že kandidatura pro něj v tuto chvíli není téma. Zároveň však dodal, že prezident Miloš Zeman by si přál, aby se o post hlavy státu ucházel. 

Premiér předeslal, že na prezidentské volby se ho všichni ptají. „Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů. Ale nechci předjímat, teď to fakt není téma,“ odpověděl internetovému tazateli Babiš. Uvedl, že se soustředí na boj s covidem a také na chystaný přechod hnutí ANO do opozice.

Minulý týden v rozhovoru pro deník Blesk Babiš uvedl, že „prezident by si přál, abych kandidoval“. Na otázku, zda se bude o nejvyšší ústavní funkci ucházet, odpověděl, že musí rozhodnout hnutí ANO. Pokud se Babiš rozhodne kandidovat, teoreticky by nepotřeboval ani podpisy občanů. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, případně deseti senátorů nebo 50.000 občanů a hnutí ANO má po říjnových volbách ve Sněmovně celkem 72 poslanců. 

Babiš je podle sázkových kanceláří dokonce favoritem příštích prezidentských voleb, byť se zatím kandidovat nerozhodl. Tipsport i Fortuna ho řadí těsně před generála Petra Pavla. S větším odstupem pak následují rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a senátor Pavel Fischer (nezávislý).