Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská rezidence v Královské zahradě na Pražském hradě prošla rekonstrukcí

Prezidentská rezidence v Královské zahradě, která je také známá jako Prezidentský domeček, prošla v uplynulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. Objekt ze 40. let 20. století byl v minulosti skutečně bydlištěm prezidentů – jako poslední zde několik měsíců přebýval Václav Havel. Poté byla rezidence využívána jako prostor pro různá setkání a jednání, její nevyhovující technický stav však znemožnil jakékoliv další využití.

V letošním roce však byla dokončena další z řady důležitých rekonstrukcí na Pražském hradě, která umožní opětovné využívání objektu Prezidentské rezidence. Bude možné zde například ubytovávat významné delegace nebo konat konference a jednání.

Takzvaný prezidentský domek navrhl architekt Pavel Janák, který jako prvek využil fragmentu starší barokní stavby. Od roku 1938 se vila stala sídlem všech dosavadních prezidentů našeho státu. Na místě prezidentské rezidence původně stála barokní oranžérie. Z té se v podobě altánu dochovala střední, zděná část, která byla pojata v letech 1937–38 do novostavby vily pro tehdejšího prezidenta československé republiky Edvarda Beneše. 

V rezidenci později bydlel Klement Gottwald a všichni další komunističtí prezidenti. “Domeček” byl v té době nejstřeženějším místem v republice. Zvláště poslední totalitní prezident jej ze strachu o svůj život přeměnil na nedobytnou pevnost. Ze stejného důvodu byla veřejnosti úplně uzavřena Královská zahrada, všechny budovy v okolí rezidence musely mít zaslepená okna a nepřístupný byl jak Jelení příkop, tak i věž svatovítského chrámu.