Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hlavní hygienička zakázala Zemanovi v neděli jmenovat Fialu premiérem

Po včerejším propuštění z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího ošetřování se prezident Miloš Zeman v Lánech dlouho neohřál. Kvůli nákaze koronavirem byl po několika hodinách převezen zpátky do nemocnice. Z dnešního jmenování Petra Fialy premiérem tak sešlo, náhradní termín měl být v neděli. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ale ústavní akt zakázala, neboť pro nakažené platí pravidlo izolace.

Prezident se koronavirem nakazil i přesto, že nedávno absolvoval třetí dávku očkování. O pozitivním testu informoval tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle ÚVN nemá ani nadále Zeman příznaky onemocnění covid-19 a byly mu bez komplikací podány monoklonální protilátky. Pokud nenastane neočekávaný vývoj, nemocnice očekává propuštění „v příštích dnech“. 

Ovčáček zároveň oznámil, že prezident chce jmenovat Petra Fialu premiérem v neděli v 11 hodin na zámku v Lánech „za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření“. Pro nakažené, a to včetně bezpříznakových, však podle aktuálních nařízení platí 14denní izolace, aby nenakazili další osoby. 

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes v rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že si neumí představit, jak by se mohla opatření při jmenování premiéra dodržet. K osobnímu setkání Zemana s Fialou řekla: „Není to možné, protože tam rozhoduje ošetřující lékař a od nás jde metodický pokyn minimálně 14 dní. Výjimky prostě žádné nejsou.“