Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podpořil povinné očkování proti covid-19. „Je to jediná cesta,“ uvedl

Prezident Miloš Zeman dnes v online debatě se zástupci zemí Visegrádské čtyřky podpořil zavedení povinného očkování proti onemocnění covid-19. Podle něj je to jediná cesta z celosvětové koronavirové krize. Samotný prezident má za sebou již tři dávky očkování, přesto se ihned po návratu z nemocnice koronavirem nakazil. Údajně ale nemá žádné příznaky.

„Uvažujme podobně jako Rakousko o povinném očkování, protože se zdá, že je to opravdu jediná cesta, jak se z té covidové krize dostat,“ řekl Zeman na videokonferenci prezidentům Slovenska, Polska a Maďarska. „Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta,“ dodal.

V České republice už povinné očkování pro vybrané skupiny připravuje vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Týkat by se mělo zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, pracovníků v integrovaném záchranném systému, a to včetně vězeňské složky, či lidí starších šedesáti let. Povinné očkování podpořil i ministr vnitra Jan Hamáček a Ústřední krizový štáb. Představitelé nastupující vlády Petra Fialy (ODS) ale povinné očkování zatím odmítají.

Na jednání zemí V4 prezident Zeman hovořil dále o migraci, která podle něj hrozí v souvislosti s ovládnutím Afghánistánu hnutím Tálibán. Ten Zeman jako již mnohokrát v minulosti označil za teroristickou organizaci.