Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zakázal lidem nosit kožené kabáty i koukat na seriál

Vládce Severní Koreji Kim Čong-un se rád dobře obléká a nerad vidí, když někdo nosí stejné kousky jako on, nejvyšší vůdce celé země. Svým poddaným proto podle Rádia Svobodná Asie zakázal nosit kožené kabáty. Vadí mu, že příliš mnoho Severokorejců kopírovalo jeho styl. Kožené kabáty byly původně vyhrazeny pouze elitě režimu, protože jen ti měli prostředky na jeho pořízení. 

Import syntetické kůže do Severní Koreje ale způsobil, že napodobeniny Kim Čong-unova pláště se začaly prodávat éměř na všech severokorejských trzích a nosili je mladí muži po celé zemi. Kim se nakonec rozhodl všem, kromě sebe, zakázat nošení černých kožených kabátů. „Módní policie“ nyní hlídá ulice, aby zabavila kabáty prodejcům a všem občanům, kteří je nosí.

Ani dovoz populárního jihokorejského seriálu Hra na oliheň z produkce streamovací služby Netflix se nejvyššímu vůdci nelíbí. Student, který seriál do země propašoval na USB disku a podělil se o něj se svými spolužáky, bude zastřelen popravčí četou. Celkem bylo zadrženo sedm studentů, kteří seriál sledovali. Dalších pět osob, které cenzoři přichytili při sledování Hry na oliheň, dostalo trest pět let v pracovním táboru. 

Je to poprvé, co byl „zákon o eliminaci zpátečnického myšlení a kultury“ uplatněn v případu nezletilých. Jedná se o tažení Kim Čong-una proti západním a jihokorejským vlivům. Komukoliv, kdo bude přichycen při sledování, distribuci či pouhém vlastnění médií z kapitalistických zemí, hrozí trest smrti.