Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu Miloš Vystrčil končí ve vedení ODS, připravuje si cestu na Hrad

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že na plánovaném lednovém kongresu ODS již nebude obhajovat svou funkci místopředsedy občanských demokratů. Své rozhodnutí straníkům oznámil na regionálním sněmu na Vysočině v půlce listopadu, další kolegy z ODS chce oslovit dopisem, v němž svůj krok vysvětluje. Jedním z důvodů je i možná prezidentská kandidatura po skončení mandátu Miloše Zemana. 

„Důvody jsou tři, chci se plně věnovat funkci předsedy Senátu, zároveň chci ale posilnit svá blízká pouta s rodinou i se svým regionem a také chci po osmi letech v čele ODS dát příležitost se ukázat a zviditelnit dalším,“ uvedl předseda horní komory v rozhovoru pro Seznam Zprávy. V rozhovoru také nepopřel, že při rozhodování o opuštění vedení ODS měl úvahy i o své prezidentské kandidatuře.

Řádný termín volby hlavy státu je v lednu 2023, ovšem za předpokladu, že Miloš Zeman svůj mandát dokončí. „Jsem rád, že pan prezident Zeman funguje a nemusím to nyní řešit. Nechávám to volně plynout. Když řeknu, že to v mém rozhodnutí nehrálo žádnou roli, bude to znít, že neuvažuji ve všech možných souvislostech,“ uvedl Vystrčil. Dodal však, že jeho manželka má v debatě o jeho možné kandidatuře odmítavý postoj.

Miloš Vystrčil je senátorem za senátní obvod Jihlava od roku 2010, v letech 2004 až 2008 byl hejtmanem Kraje Vysočina a v letech 1998 až 2001 starostou města Telč. Vystudoval bor matematika-fyzika na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po vojenské službě vyučoval na Gymnáziu Otokara Březiny, kde v letech 1992 až 1998 byl zástupcem ředitele. Od roku 2009 přednáší na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Je ženatý a má dvě dcery.