Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Začal sběr podpisů pro kandidaturu Babiše na Hrad, stojí za ním občanská iniciativa

V centru Prahy odstartoval sběr podpisů pro prezidentskou kandidaturu odstupujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). První stánek se objevil na pražském Andělu, postupně by mělo přibýt až 50 podobných petičních stánků. Zajímavé je, že akci nevede hnutí ANO, ale soukromá občanská iniciativa. Babiš kandidaturu nevyloučil, byť nedávno uvedl, že to v současnosti není téma. 

Autorem petice za kandidaturu Andreje Babiše na prezidenta ve volbách v roce 2023 je bezpečnostní analytik Miloslav Ondra. „Je to spontánní občanská iniciativa, uvidíme, jaký bude zájem. Líbilo by se mi, kdyby Babiš kandidoval. Za 2,5 hodiny máme asi 150 podpisů, což mě překvapilo,“ uvedl Ondra. Na místě kromě petice propagoval i Babišovu nejnovější knihu s názvem „Sdílejte, než to zakážou“.

Ondra podle svých slov není členem žádné politické strany, pouze se věnuje filantropii. „Je to takový první výstřel, i když se to zdá daleko, tak rok a půl je krátká doba a může se stát cokoliv, když přihlédneme třeba na současný stav prezidenta Zemana,“ řekl. Přiznal také, že v posledních prezidentských volbách pomáhal v kampani Jiřího Drahoše.

Předseda hnutí ANO v posledních měsících pravidelně odmítal spekulace o možnosti jeho kandidatury na Pražský hrad. Koncem listopadu ale připustil, že za určitých podmínek by se prezidentských voleb mohl zúčastnit. „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma,“ prohlásil Babiš.