Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanova izolace skončí v pátek, schůzky s minstry budou pokračovat ve stejné podobě

Preventivní izolace prezidenta Miloše Zemana kvůli pozitivnímu testu na koronavirus bude ukončena na konci tohoto týdne. Schůzky s kandidáty na ministry mají pokračovat v dosavadní podobě, informoval tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Plexisklová ochrana hlavy státu tedy zřejmě zůstane na místě. Poslední setkání je naplánováno na páteční dopoledne, kdy se Zemanovi přijde představit kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 

Onemocnění covid-19 odhalil u prezidenta ve čtvrtek 25. listopadu nejprve antigenní test, později byl potvrzen i testem PCR. Zeman byl kvůli nákaze převezen do Ústřední vojenské nemocnice, kde mu byly podány protilátky. Podle zdravotníků i podle Hradu neměl příznaky onemocnění. Izolace podle platných protiepidemických předpisů trvá 14 dnů.

Pozitivní test na koronavirus přišel v době, kdy chtěl Zeman jmenovat premiérem Petra Fialu (ODS) a následně měl v plánu setkávat se v Lánech i s navrženými členy jeho vlády. Aby se tak mohlo stát, nechala Kancelář prezidenta republiky na zámku v Lánech vybudovat u dveří do Zemanových soukromých pokojů speciální prostor, který od návštěvníků odděluje plexisklo. S kandidáty na ministry prezident mluví přes mikrofony. 

Stejné aranžmá podle Ovčáčka bude platit až do pátku. Dosud se takto Zeman setkal s 11 ministerskými uchazeči. S kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) se dnes nepotkal, protože se u něj také objevila nákaza koronavirem.