Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman letos pronese tradiční vánoční poselství 26. prosince

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček oznámil, že Miloš Zeman i letos přednese své každoroční vánoční poselství. Projev budou vysílat televizní a rozhlasové stanice na druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince. Projev bude tradičně ve stejný den předtočen na zámku v Lánech. 

„Jako každý rok se chystá vysílání 26. prosince od 13:00,“ uvedl Zemanův mluvčí. Natáčení projevu bude mít, stejně jako v minulých letech, na starosti televize Nova. S prezidentem ho předtočí v 11 hodin v prostorách lánského zámku. Vysílat ho následně ve stanovený čas budou moct i další média, do programu ho již zařadila například Česká televize.

Zemanovi předchůdci k národu promlouvali na Nový rok, Zeman se zvyk rozhodl přesunout na druhý svátek vánoční. Uvolněné místo letos na Nový rok využili další ústavní činitelé. S projevy vystoupili premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i tehdejší šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Prezidentovo loňské poselství se točilo zejména kolem pandemie koronaviru, očkování a ekonomických následků lockdownů. V děkovné části Zeman vyjádřil vděčnost dobrovolníkům, kteří během pandemie pomáhali nejen v nemocnicích. 

Závěr proslovu se koncem roku 2020 snažil prezident Zeman naplnit nadějí. „Milí přátelé, příští rok, doufám, odvane ta pandemie, jako odvála pandemie neštovic nebo dětské obrny. V obou případech pomohlo očkování. Proto znovu vyzývám, nechme se očkovat, nemusí to být zrovna příjemné, ale je to užitečné a pomůžeme tím nejenom sobě, ale především druhým. A až se za rok opět setkáme, bude to setkání daleko radostnější,“ řekl tehdy.