Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal adepta na resort spravedlnosti Šalamouna. Chce zrušit nesmyslné normy

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech přijal dalšího z kandidátů na ministry budoucí Fialovy vlády. Svou vizi jako ministr pro legislativu dorazil představit Pirát Michal Šalamoun. Jeho cílem je zlepšit kvalitu právního řádu a zrušit nevyhovující normy, začít by chtěl u povinností drobných a středních podnikatelů. Šalomoun uvedl, že si s prezidentem “posteskli” nad úrovní českého právního řádu a měli k ní každý své připomínky.

„Celková atmosféra byla hrozně milá a pozitivní,“ uvedl Šalamoun po schůzce. „Tato koalice si klade za cíl zrušit v právním řádu vše, co přestalo dávat smysl. Já bych se toho chtěl ujmout přes zmapování povinností drobných a středních podnikatelů a zaměřit se na ně a tam začít to rušení,“ uvedl Šalomoun.

Legislativní radu vlády, které bude předsedat, považuje Šalomoun za oponentní orgán pro ministerstva, která návrhy zákonů a vyhlášek tvoří. Chtěl by prosadit, aby se přezkum právních norem, které ministerstva navrhují, dodržoval. Chtěl by radu využít také k tomu, aby se zlepšilo odůvodňování protiepidemických opatření, „aby v eventuálním soudním přezkumu obstály“.

Do budoucí vlády premiéra Petra Fialy byl Šalomoun nominován v listopadu poté, co se kandidatury v listopadu vzdal předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Nestraník Šalomoun v minulých letech za Piráty neúspěšně kandidoval do Senátu a do Evropského parlamentu, jako právník se specializuje na autorské právo. Často zastupuje restauratéry, majitele obchodů nebo lázeňská zařízení ve sporech o úhradu autorských poplatků.