Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal kandidáta na ministra zahraničí Válka, hlavním tématem byl covid

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal posledního z kandidátů na ministry Vlastimila Válka (TOP 09). Ten by měl ve Fialově vládě zastávat pozici ministra zdravotnictví. Hlavním tématem schůzky byl proto covid a povinné očkování které nicméně Válek odmítá. Cestu ven z epidemie vidí spíše v navýšení PCR testování a práci s protilátkami. 

„Tématem číslo jedna byl covid. Seznámil jsem prezidenta s tím, že za naprosto zásadní považuji posílení kapacit PCR testování jako klíčové metody. Informoval jsem ho o našem postoji k protilátkám, že pracovní skupina připravuje změnu metodiky. Informoval jsem o tom, že povinné plošné očkování nepovažuji za správnou cestu,” uvedl po setkání s prezidentem Válek.

S prezidentem se shodli na tom, že Česko se musí naučit s covidem žít. „Musí se stát i v očích zdravotnictví standardní nemocí, která je vážná a smrtelná,” domnívá se Válek. 

Vyzval občany, aby vánoční svátky strávili doma s rodinou. „Využijme Vánoce, které jsou svátky klidu a pokoje, nejsou to svátky nakupování, svátky navštěvování obchodních center, využijme je k tomu, abychom omezili šíření viru v populaci a abychom do nového školního roku vstoupili s co nejmenší koncentrací viru v naší populaci. I tak nás čeká mutace omikron,“ varoval.

Tiskovou konferenci po schůzce s prezidentem využil Válek také k poděkování všem zdravotníkům, kteří navíc v poslední době stále častěji čelí útokům pacientů. „Je velmi nešťastné – já bych použil i tvrdší slova – že dochází k útokům na naše zdravotníky,“ podotkl a děkoval za to, že zdravotníci pracují na JIP ve složitých podmínkách, v oblecích, ve kterých není jednoduché fungovat a tráví tam i svátky.