Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miroslav Kalousek vážně uvažuje o kandidatuře na prezidenta

Bývalý předseda TOP 09 a dlouholetý ministr financí Miroslav Kalousek se v rozhovoru pro Právo svěřil, že vážně uvažuje o kandidatuře na Pražský hrad. Vede ho k tomu přesvědčení, že Češi by si zasloužil jiné pojetí výkonu funkce prezidenta republiky, než jak jsme zvyklí. Kalousek řekl, že se rozhodne do konce zimy. 

„Prezident, jak si ho představuji, by neměl být národní ikona, měl by to být dělník Ústavy. První úředník v zemi, který poctivě slouží a snaží se ze všech sil přispět k obnově destruované polistopadové demokracie, aby ji pomáhal ukotvit v euroatlantických a evropských strukturách při vědomí tisíciletých kořenů naší státnosti,“ řekl Kalousek v rozhovoru. 

„Druhého Václava Havla nemáme, nemá smysl ho ani hledat. Má smysl hledat úředníka, který bude poctivě sloužit. To vyžaduje, aby měl poměrně dobré politické zkušenosti, dobrou znalost institucí, jejich vzájemných vazeb, brzd a pojistek. Také aby měl dobrou znalost praktického politického života včetně politických stran,“ vyjmenoval zkušený politik vlastnosti dobrého prezidenta. „Když o tom tak přemýšlím, tak si říkám, že bych měl chuť se do toho pustit. Ale toto pojetí vyžaduje, aby byl člověk nominován občany. Takže první otázkou je, zda se do toho pustím sám, druhou, zda mě k tomu pustí občané,“ dodal. 

Kandidaturu na prezidenta nedávno připustil i Andrej Babiš. „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma,“ prohlásil v rámci svého videoblogu v odpovědí na otázku své sledující.