Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý poradce Šarapatka podal na prezidenta Zemana další žalobu kvůli jeho výrok

Bývalý odborný poradce premiéra Miloš Zemana pro školství, vědu a výzkum Zdeněk Šarapatka podal na Miloše Zemana další žalobu. Požaduje po něm omluvu za vyjádření, že byl vyhozen z poradního sboru pro neschopnost. Soudy výrok již v minulosti označily za dehonestující, Ústavní soud však později rozhodl, že odpovědnost za slova má nést Miloš Zeman jako soukromá osoba.

Proto bývalý poradce podal další žalobu proti svému někdejšímu šéfovi. Případem se má nyní zabývat okresní soud v Rakovníku. Šarapatka také poslal prezidentovi přes sociální sítě vzkaz, ze kterého je zřejmé, o co Šarapatkovi jde. “‘Omlouvám se, lhal jsem.’ Dokud to nevyslovíš, budou soudy, Miloši,” napsal na facebooku.

Žaloba požaduje, aby se Zeman omluvil za výrok, že byl Šarapatka vyhozen ze sboru vládních poradců tehdejšího předsedy vlády pro neschopnost. Zemanův výrok je podle Šarapatky závažný, protože ho očernil a profesně i společensky dehonestoval. Výrok pronesl Miloš Zemana v listopadu 2017 v televizi Barrandov. Šarapatka však dle svých slov odešel z úřadu vlády po dohodě. 

Původní žaloba směřovala na ministerstvo financí jakožto zástupce státu, protože dle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo. Ústavní soud ale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. Podle rozhodnutí Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho.