Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovy soudy kvůli výrokům o Peroutkovi stály daňové poplatníky 729 tisíc korun

Prohraný spor o údajný článek novináře Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“ vyšel Kancelář prezidenta republiky, potažmo státní rozpočet, na 729 tisíc korun. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová kvůli Zemanovým tvrzením vedla se státem spor, ve kterém vysoudila omluvu za tvrzení, že její dědeček byl autorem takového článku. Peníze byly z hradní kasy vyplaceny za právní zastupování prezidenta advokátovi Marku Nespalovi.

Advokát na případu pracoval celkem 364,5 hodiny za 2000 korun na hodinu. „Jedná se o mimořádně závažnou originální věc. Nebyla v právním řádě ještě řešena,“ uvedl k výši odměny Nespala. Dodal, že v éře prezidenta Václava Klause podle něj inkasovali advokáti za poskytování právních služeb více. Zemanovi se podle něj podařilo snížit základní sazbu ze 3000 na 2000 korun. „Takže když bych měl být upřímný, je to kauza, na které ‘tratíme’, ale je nám ctí zastupovat prezidenta,“ prohlásil Nespala.

Spor a Peroutkův článek letos po šesti a půl letech uzavřel Nejvyšší soud, který přiznal Peroutkově vnučce Terezii Kaslové právo na omluvu. Té se jí dostalo ze strany ministerstva financí, které se za Zemana omluvilo.

Advokát Kaslové František Vyskočil k výsledku soudních tahanic poznamenal následující: „Nejdůležitější zprávou plynoucí z případu ‚Peroutka‘ je, že soudy jasně odmítly argumentaci Ministerstva financí, podávanou ve vzácné shodě s prezidentem, že hlava státu není za své výroky vůbec zodpovědná. A to je cenné sdělení, které má hodnotu pro jakéhokoli občana této země, jenž chce žít v právním státě. Že se ani ti ‚nejvyšší‘ nemohou schovat za svoji funkci a beztrestně lhát,“ uvedl Vyskočil.