Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář odmítla výzvu STAN, aby zrušila vstupní kontroly na Hradě

Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla výzvu dvou pražských zákonodárců za STAN, aby zrušila bezpečnostní kontroly u vstupů do areálu Pražského hradu. Kontroly podle kanceláře Vratislava Mynáře provádí policie na základě vlastní analýzy rizik z letošního května. Hrad prý sám usiluje o zmírnění stávajících opatření.

„Bezpečnostní kontroly na vstupech provádí Policie České republiky na základě vlastní analýzy rizik z května roku 2021 a na základě vlastních oprávnění podle zákona,“ stojí v dnešním tiskovém prohlášení KPR. „V hodnocení bezpečnostních rizik se Kancelář prezidenta republiky s Policií ČR zcela neshoduje a opakovaně projevila zájem o zmírnění stávajících opatření,“ uvádí dále prezidentská kancelář. 

Prohlášení KPR je reakcí na otevřený dopis senátora Jiřího Růžičky a poslance Jana Laciny (oba za STAN), adresovaný prezidentovi Zemanovi, ve kterém jej již potřetí žádají, aby nechal prověřit, zda jsou plošné kontroly návštěvníků hradního areálu nutné. Zátarasy označili za “zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů”. 

S odvoláním na policii se KPR hájí proti všem kritikům hradních opatření a „doporučuje všem neúspěšným účastníkům pokusu o puč vůči prezidentu republiky v době jeho nemoci, aby brali v potaz fakta, a nikoli pouze snahu o vlastní zviditelňování“. Podle kancléře tito politici svým dopisem „šíří hloupé a průhledné dezinformace a snaží se svými provokacemi vzbuzovat nenávist“.