Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novoroční oběd v Lánech: Podávala se šunka, svíčková a hovořilo o chalupaření na Vysočině

Na zámku v Lánech v neděli proběhlo novoroční setkání prezidenta Miloše Zemana s novým předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na tradičním obědě je doprovodily i jejich manželky Ivana a Jana. Zámečtí kuchaři si pro ně připravili svíčkovou, loni se podával lánský bažant a předloni pečený candát. Prezidentský a premiérský pár v uvolněné konverzaci hovořili například o Vysočině, kde mají své chalupy.

Setkání se konalo za přítomnosti médií. Dámy od pánů dostaly květiny a následovalo společné fotografování. Na výzvu, aby se přítomní usmívali, prezident namítl, že s respirátory se nelze usmívat. Fiala s manželkou se poté, jak bývá zvykem, podepsali do pamětní knihy lánského zámku.

„Ta debata byla v mnoha směrech společenská, příjemná, zohlednili jsme i to, že s námi sedí u stolu naše manželky, takže jsme si třeba povídali o tom, jak všichni máme rádi Vysočinu,“ řekl na briefingu po skončení oběda premiér Fiala. „Určitě mně chutnalo a mé paní taky. Po této stránce jsme byli velice spokojeni. Bylo to opravdu výborné,“ podotkl Fiala ke svíčkové a předkrmu v podobě šunky. Společně s prezidentem se také dohodli na pravidelném setkávání každý měsíc.

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku oba politiky doprovázely jejich ženy. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze spolu.