Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kazašský prezident vyhlásil výjimečný stav. Zemi zmítají nepokoje, nefunguje ani internet

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil v části země výjimečný stav kvůli protestům po zdražení plynu. Několikatisícový agresivní dav napadl policisty, vtrhl do radnice a zapálil ji, demonstranti vnikli také do rezidence hlavy státu v kazašském největším městě Almaty. Úřady proto vypnuly internet a telefonní sítě. Prezident prohlásil, že hodlá postupovat s „maximální tvrdostí“. 

Terčem útoků a plamenů se stala i prokuratura, pobočka vládnoucí strany či redakce provládních médií. „Demonstranti odebrali policii střelné zbraně, štíty a obušky, strážce pořádku není ve městě vidět,“ uvedl zpravodaj ruské státní agentury RIA Novosti.

„Jsou zabití a ranění, tlupy banditských živlů bijí a ponižují vojáky, honí je nahé po ulicích, znásilňují ženy, rabují obchody. Situace ohrožuje bezpečnost všech obyvatel Almaty. Nelze to dále strpět. Kromě toho se situace vyhrotila i v některých dalších městech, a proto jsem zavedl v řadě regionů výjimečný stav,“ prohlásil prezident Tokajev. 

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a dalšího zboží. „U nás vše závisí na plynu. Jestli zdraží plyn, zdraží vše. A obyčejní lidé mají tak nízké příjmy, že budou žít ještě hůř,“ vysvětlil novinářům jeden z demonstrantů.

Tokajev obyvatelům země slíbil postupné reformy a politickou transformaci země. Iniciátory protestů označil za „finančně motivované“. Poděkoval také vojákům a policii. Zároveň však varoval, že bude postupovat „nejtvrdším možným způsobem“ poté, co si střety demonstrantů s pořádkovými silami vyžádaly oběti na životech.