Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kontroly na vstupu do Pražského hradu zůstanou, podle policie jde o symbolický cíl

Bezpečnostní kontroly při vstupu do areálu Pražského hradu zůstanou i nadále, potvrdila policie vyjádření prezidentské kanceláře. Kontroly provádějí policisté na základě vlastní analýzy bezpečnostní situace nejen u nás, ale i v zahraničí. Analýzu pravidelně aktualizují, podle policejní mluvčí v současnosti kontroly odpovídají vyhlášenému prvnímu stupni ohrožení terorismem.

„Nastavení bezpečnostních opatření na Pražském hradě a jejich opodstatnění souvisí vždy s aktuální bezpečnostní situací ve světe i ve vnitrozemí. Posuzování bezpečnostních hrozeb a rizik je poměrně složitý kontinuální proces, který musí mimo jiné zohledňovat velmi dynamický vývoj v řadě oblastí. Zároveň se jedná o proces, který nezohledňuje pouze fakta, ale současně pracuje s predikcemi,“ uvedla mluvčí Policie ČR Kateřina Rendlová. 

Pražský hrad podle policie představuje kvůli velké koncentraci lidí takzvaný měkký cíl s velkou symbolickou hodnotou, a to i když prezident není přítomný. „Bez ohledu na fakt, zda se v něm fyzicky hlava státu nachází, či nikoliv, bezpečnostní prohlídky vstupujících osob a vjíždějících vozidel do areálu Pražského hradu patří od počátku zvýšených bezpečnostních opatření na území České republiky mezi základní a současně velmi efektivní bezpečnostní prvek,“ dodává policejní mluvčí.

Volný přístup k Pražskému hradu není možný již pět let a každý návštěvník tak musí strpět ponižující policejní šacování a projít detekční branou. Podle kritiků jsou kontroly zbytečné a pouze způsobují problémy návštěvníkům a lidem, kteří chtějí areálem Hradu jen projít. Zejména v počátcích se u vstupu do Pražského hradu tvořily dlouhé fronty.