Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident Kazachstánu Tokajev nařídil střílet demonstranty bez varování

Situace v Kazachstánu, kde prezident Kasym-Žomart Tokajev po protestech odvolal vládu, se dále vyhrocuje. V centru Almaty, největšího města Kazachstánu, pokračuje střelba a mrtví leží na ulicích. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev dal armádě povel, aby do demonstrantů, které vláda oficiálně považuje za teroristy, střílela bez varování.

Ve čtvrtek rozkázala policie demonstrantům na náměstí Republiky v Almaty, aby se rozešli. Následně začala do demonstrantů střílet ostrými náboji a podle očitých svědků několik lidí zemřelo. Demonstranti se před střelbou zabarikádovali v budově televizní stanice Mir.

Prezident Tokajev prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů, které označil za zločince, vrahy, teroristy a bandity, údajně v zákulisí podněcované ze zahraničí. „Ti, kdo se nevzdají, budou zlikvidováni,“ řekl doslova.

​V souvislosti s protesty vyhlásila kazachstánská vláda výjimečný stav. Ve městě Bajkonur, jež Kazachstán dlouhodobě pronajímá Rusku, platí zákaz vycházení. Všechny obchody musí zavřít ve 22 hodin a po 11. hodině večer nesmí být až do šesti ráno nikdo venku. Mimořádná opatření mají trvat až do 19. ledna.

Nepokoje v Kazachstánu začaly v neděli původně jako protest proti zvýšení ceny zkapalněného plynu (LPG). Vláda v úterý požadavkům demonstrantů ustoupila a slíbila snížit ceny zdraženého paliva o více než 50 procent, protestující tím však neuklidnila. Prezident proto mimo jiné odvolal kabinet, vyhlásil výjimečný stav a požádal o pomoc země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).