Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovým favoritem na guvernéra ČNB je šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Současnému guvernérovi České národní banky Jiřímu Rusnokovi končí v polovině roku jeho druhý mandát a znovu kandidovat již nemůže. V čele centrální banky by jej mohl nahradit šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který je favoritem prezidenta Miloše Zemana. V červnu končí šestiletý mandát také viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. 

Informaci o Zemanově favoritovi uvedl v  pořadu České televize Otázky Václava Moravce moderátor Václav Moravec. Vedle Dlouhého mají podle několika nezávislých zdrojů z bankovních kruhů i prezidentova okolí k obsazení postu guvernéra ČNB výrazně nakročeno také současní viceguvernéři Nidetzký a Marek Mora. 

Sám Dlouhý úvahy o možném jmenování na post guvernéra zatím nechtěl komentovat. „K mediálním spekulacím, že bych byl kandidátem na guvernéra ČNB, sděluji, že s žádnou takovou nabídkou jsem osloven nebyl. Z toho důvodu nepovažuji za důležité, abych tuto spekulaci komentoval dnes, ani příští týden, kdy se nacházím v zahraničí,“ uvedl.

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové ekonom Vladimír Dlouhý z odborného úhlu pohledu podmínky pro funkci splňuje. „Pro mě je zásadní, aby komunikace mezi ČNB a vládou byla hladká. Aby ty kroky centrální banky nebyly zpochybňovány jako předchozí vládou,“ řekla.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.