Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klaus žádá odvolání předsedkyně Sněmovny Pekarové Adamové kvůli výrokům o Orbánovi

Institut Václava Klause požaduje, aby dolní komora odvolala svou předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Důvodem jsou její výroky na Facebooku, podle kterých se mají Maďaři ve volbách zbavit současného premiéra Viktora Orbána. Podle Klause jde o „bezprecedentní nepřátelský útok ze strany jednoho z našich nejvyšších ústavních činitelů“. 

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ napsala Pekarová na facebooku. „Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás,“ uvedla šéfka dolní komory.

Proti výroku Pekarové Adamové se na svých webových stránkách vyjádřil Institut Václava Klause, který žádá její odvolání. „Nehorázné výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové o tom, že Maďaři mají v nadcházejících tamních parlamentních volbách vyhnat svého dlouholetého premiéra Orbána, jsou těžko uvěřitelným, v historii česko-maďarských vztahů naprosto bezprecedentním nepřátelským útokem ze strany jednoho z našich nejvyšších ústavních činitelů,“ uvedl institut bývalého prezidenta.

„Paní Pekarová svými slovy poškozujícími vlastní zemi a její zahraniční politiku potvrzuje, že nezralé arogantní osoby do vrcholných státních funkcí nepatří. Vyzýváme vládu, aby se od vystupování Markéty Pekarové Adamové oficiálně distancovala a ujistila maďarskou stranu, že to není oficiální postoj České republiky. Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu, aby svoji předsedkyni z její funkce odvolala,“ napsal v  prohlášení Institut Václava Klause.