Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Platy ústavních činitelů se kvůli úsporám vrátí na loňskou úroveň, rozhodl Fialův kabinet

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) dnes schválila návrh na zmrazení platů všech ústavních činitelů na dobu jednoho roku. Platy politiků, které se počátkem roku zvýšily, se tak od února vrátí na loňskou úroveň. Cílem je najít úspory kvůli rekordnímu deficitu státního rozpočtu. Plat průměrného poslance se tak sníží z 89.155 korun na 84.060 korun. 

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela, kterou nyní dostane k posouzení Senát. je má opět snížit.

Zmrazení platů vrcholných politiků navrhoval již na sklonku minulého období expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to na pět let. Současná vládní většina to však tehdy odmítla s tím, že jde o předvolební populismus.

Některé obory ale dostanou přidáno. Premiér Petr Fiala uvedl, že se vláda vzhledem k pandemické situaci rozhodla zvednout platy zejména těm, kteří bojují proti covidu-19 v první linii.

Policistům, vojákům a hasičům proto narostou platy o 700 korun do tarifní složky. Podobně mají růst platy pracovníkům v sociálních službách. Dále mají vzrůst platy zdravotnickým pracovníkům o šest procent a pedagogických pracovníků v regionálním školství o dvě procenta.