Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Lesní správa Lány získala od státu 700 hektarů pozemků, které k Lánům kdysi patřily

Lesní správa Lány bezúplatně získala víc než 700 hektarů pozemků na Křivoklátsku od státního podniku Lesy ČR, které je označily za pro sebe nepotřebné. Jedná se o pozemky přímo navazující na lánskou oboru a honitbu Amálie. Jde o původní majetek rodiny Fürstenbergů, který byl historickou součástí Lesní správy Lány.

Převod se týká zejména lesních pozemků, dále vodních ploch a ostatních ploch v okolí obcí Ruda u Nového Strašecí, Nový Dům, Pustověty a Městečko u Křivoklátu. Převod je bezúplatný, účetní hodnota celkově 704 hektarů pozemků je podle podepsané smlouvy 26,7 milionu korun.

Podle mluvčí Lesy ČR Evy Jouklové požádala Lesní správa Lány o převod pozemků Lesy ČR vloni v lednu. Ministerstvo zemědělství s bezúplatným převodem vyslovilo souhlas v září. Smlouva pak byla podepsaná těsně po říjnových parlamentních volbách. Lesy ČR naopak označily předmětných 700 hektarů za „trvale nepotřebný“ majetek. 

Proti převodu se vyjádřil poslanec a někdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Podle něj by se pro deklarovaný nepotřebný majetek Lesů ČR našlo lepší využití. „Dlouhodobě se snažím, aby se střední lesnické školy mohly podílet na práci v honitbách, měly i svou školní honitbu, kde by se učily řemeslo. V Pískách na Křivoklátsku je lesnická škola a pro ně by to bylo ideální. „Nemyslím si, že by pan prezident potřeboval další honitbu. Myslím si, že ji možná chtějí někteří v kanceláři pana prezidenta,“ řekl loni v září, když se převod schvaloval.