Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud se znovu zabývá těžbou kamene v Lánské oboře. Šéfovi lesní správy hrozí vězení

Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnost proti zahájení trestního stíhání šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, které se týká nelegální těžby kamene v Lánské oboře. Policie ho viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což mu hrozí až pět let vězení. Podle kriminalistů bylo z Lánské obory vytěženo v letech 2015 až 2016 více kamene, než popisuje oficiální dokumentace a byla tak způsobena škoda více než milion korun.

Podle obžaloby státního zastupitelství měl Balák z pozice ředitele Lesní správy Lány dovolit, aby soukromá společnost odtěžila asi 40 tisíc tun kamene z historického lánského lomu. Zhruba polovinu odtěženého kamene pak podle obžaloby prodal spřízněné firmě Energie stavební – báňská, ale za méně, než byla běžná cena. Energie pak obratem stejný kámen fakticky prodala Hradu zpět, když ho použila jako stavební materiál právě v zakázce na zpevnění břehů nádrže Klíčava. Policie škodu vyčíslila na 1,35 milionu. 

V květnu přitom kladenský soud Baláka v jiné kauze nepravomocně odsoudil za ovlivnění veřejné zakázky. Rozsudek se týká veřejné zakázky na druhou etapu zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Podle obžaloby Balák zakázku ovlivnil, když nezákonně zjednal výhodu pro firmu Energie – stavební a báňská (ESB). Soud Balákovi uložil vedle nepodmíněného trestu vězení čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. 

Šéf lesní správy zatím zůstává ve funkci, protože má zastání u svého nadřízeného, kancléře Vratislava Mynáře. Ten po vynesení rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Mynář kvůli kauzám ostře kritizoval média, která podle něj šířila o případu lži a vytvářela tlak na vyšetřovatele.