Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Péče o prezidenta Zemana v Lánech stála státní rozpočet už téměř půl milionu korun

Za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana v Lánech zaplatila Kancelář prezidenta republiky soukromé firmě za listopad a prosinec zhruba 480 000 korun. Prezidentská kancelář společnosti platí náklady, které převyšují platbu od zdravotní pojišťovny. Zemanovi je k dispozici neustále jedna sestra, v ceně je i další personál včetně vrchní sestry, která na péči dohlíží.

Péči o prezidenta po téměř dvouměsíčním pobytu v Ústřední vojenské nemocnici na konci listopadu převzala soukromá společnost Senior Home Group. Vedení společnosti uvedlo, že domácí péče je v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu, který je dán zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy KPR. 

Prezident v nedělním rozhovoru pro rádio Frekvence 1 řekl, že s pomocí hole a jednoho bodyguarda začal chodit, schopen je udělat několik kroků. Dodal ale, že i nadále dostává umělou výživu žaludeční sondou. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění a naznačil, že jde o cirhózu jater. 

Pražský hrad se prezident chystá navštívit poprvé při svém postupném zotavování 26. února. Důvodem podle něj bude zřejmě jmenování rektorů a předání šeku pro klokánky pro děti v tísni, které podporuje dlouhodobě. Na Hradě by pak 7. března měl předávat i státní vyznamenání, jejichž slavnostní ceremoniál se kvůli epidemii koronaviru již dvakrát odložil.