Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad žádá po Stehlíkové milion korun a omluvu za výroky o Zemanově zdraví

Kancelář prezidenta republiky žádá po bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové milion korun a omluvu za její výroky a prezidentově zdraví v době jeho hospitalizace. Stehlíková tehdy veřejně prohlásila, že “lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy”.

Hradní advokát Marek Nespala bývalé ministryni již zaslal předžalobní výzvu. Důvodem hospitalizace prezidenta byly dle lékařského konzilia komplikace spojené s jeho chronickým onemocněním. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpí nechutenstvím.

To, že by zdravotní potíže způsobil alkohol, Zeman jednoznačně odmítl po návratu z nemocnice v TV pořadu Partie Terezie Tománkové. „Vynořila se celá řada spekulací, no nejodpornější byla jakási Džamila Stehlíková, která mě sice nevyšetřovala, ale zato suverénně udělala diagnózu asi 10 nemocí a zapomněla na tu jedenáctou, kterou jsem skutečně měl. A to je všední nemoc: nechutenství,“ řekl prezident. 

Stehlíková si ale za svou pravdou stojí. „Kolik stojí pravda o prezidentovi? Na Západě to může stát abdikaci prezidenta. V Bělorusku či v Rusku platí občan životem nebo vězením, a to i za post na Facebooku. V Česku zaplatíte milion korun. Tolik po mně chce prezident za pravdu o jeho závislosti na alkoholu. Plus omluvu,“ napsala po doručení předžalobní výzvy.

Žaloba je podle Stehlíkové neopodstatněná, stejně jako samotná částka. „Ta částka není realistická a pan prezident to dobře ví, je tady snaha zastrašit toho malého českého člověka,“ poznamenala. „Zeman přežil jen díky obětavé a vysoce nadstandardní péči desítek lékařů, sester, ošetřovatelů a dalších lidí. Nyní po mně chce mimo milionu a omluvy, abych sdělila jména kolegů, od kterých jsem získala informace o jeho zdravotním stavu. Bylo to z otevřených zdrojů, pane prezidente!” dodala.