Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Klaus vystoupil proti pandemickému zákonu: Je to útok státní moci na svobodu

Proti chystané novele pandemického zákona, který se pětikoalice snaží protlačit Sněmovnou v režimu legislativní nouze, ostře vystoupil bývalý prezident Václav Klaus. Novelu označil za „mimořádný útok státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva“. Zákon podle Klause dává do rukou ministerských úředníků možnost zavedení faktického válečného stavu a zmrazení života bez schválení vlády a parlamentu. 

„Ve zkráceném procesu – tedy v režimu legislativní nouze, který obchází řádnou veřejnou společenskou i právní debatu – je projednáván vládní návrh zákona, který má umožnit, aby stát – hrubým způsobem a pod hrozbou drakonických sankcí – omezil ústavou chráněné základní občanské svobody vyhláškou tří ministrů,“ upozornil Václav Klaus.

Útoky na svobody byly podle Klause vždy v historii vedeny pod zástěrkou vyšších cílů. „Zákon má umožnit, aby stát – hrubým způsobem a pod hrozbou drakonických sankcí – omezil ústavou chráněné základní občanské svobody vyhláškou tří ministrů,“ prohlásil Klaus.

„Alarmující je zejména způsob přijímání tohoto zákona, kdy má být během několika hodin proveden zásah do dělby moci, omezení nezávislosti justice a posílení represivních funkcí státu, přičemž tento spěch je zdůvodňován údajnou hrozbou vzniku podzimní ,vlny‘ covidu–19,“ dodal. 

Vládní novela pandemického zákona umožňuje nařizovat karanténu jen prostřednictvím SMS, omezuje soudní přezkum protiepidemických opatření a posiluje sankce za jejich nedodržování. Úřady by také mohly například nařídit testování podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Poslanecká sněmovna měla novelu pandemického zákona projednávat v, kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k tomu ale nedošlo.